WDBE tuleb taas!

17.03.2021

WDBE ehk The World of Digital Built Environment tuleb taas ning seekord veel võimsamalt ja veel intrigeerivamate teemadega kui möödunud aastal. Ja Digitaalehituse klaster koos Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga (MKM) lööb sarja korralduses taas kaasa.


WDBE sündmustesarja üldteema on UNLOCKING URBAN SUPERSENSING. Mis mõtted seda lauset lugedes tekivad? Kas mängu tuuakse tõesti selgeltnägijad ja kristallkuulid? Nii hulluks asi siiski ei lähe 😊.


Urban supersensing võiks eesti keeles olla elukeskkonna süvataju või süvatundlikkus, mis aitab luua uusi tööriistu igapäevase töö parandamiseks. Ja seda üle ehitise elukaare. See süvataju baseerub intelligentsete tehnoloogiliste lahenduste uuenduslikul kasutamisel. Digitaalse + inimliku kombinatsioon avab uusi võimalusi meie ehitatud keskkonna uurimiseks ja parandamiseks.


WDBE põhiteemad 2021. aastal:



  • inimeste ja arvutite koostoime areng;

  • uued moodused ja võimalused hoonete ja linnade rajamiseks ning nendega suhtlemiseks (lisaks ka linnade ja hoonete omavaheliseks suhtlemiseks). 


WDBE sündmuste kavas on mitmeid seminare ning konverentse, mis paljuski on veel planeerimisjärgus, kuid tänase seisuga on teada, et WDBE tippsündmus toimub sügisel, 28.-29. septembril ning juba 31. märtsil saab osaleda esimesel veebiseminaril, mis kannab pealkirja:


Kas me tõesti vajame ehituses ühtset suhtluskeelt?


Märtsi seminar on tasuta, kuid vajalik on registreerumine, mida saab teha siin.


Lühidalt käsitlemisele tulevatest teemadest. Uute tehnoloogiate (tehisintellekt, VR / AR, XR, IoT ja hüperautomaatika) tegelike eeliste avamiseks peab esmalt süüvima alusandmetesse, mida need tehnoloogiad edukaks toimimiseks vajavad. Andmete teemal sel seminaril juttu tulebki ja ühiselt arutatakse, miks ja kuidas peaks erinevatest allikatest pärit ehitatud keskkonna andmed nii masinate kui ka inimeste jaoks arusaadavaks tegema.


Seminari avab Gunnar Friborg, kes on ehituse teabekeskuse Molio toote- ja standardiseerimisjuht ning tema ettekandele järgnevad WDBE kogukonna ekspertide ettekanded.


Eestlaste roll WDBE korralduses


Nii Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium kui ka Digitaalehituse klaster osalevad WDBE korralduses, sest hangitud teadmised ja kogemused koostööst Soome partnerite Kirahubi ja RILiga eelmisest aastast on väga head. 


MKMi digitaalehituse valdkonna juht Jaan Saar: “Ehitussektori digitaliseerimine on MKM-i jaoks prioriteet ning meil on hea meel, et saame WDBE kogukonna kaudu panustada ja jagada kogemusi selle valdkonna maailma tippudega.” 


Klastri juhatuse liige ning Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal möödunud aasta WDBE korraldamise kogemustest: “See meeskonna sünergia, mis tekkis korraldamiseks lahenduste leidmisel meile kõigile keerulisel ajal oli suur. Kõigi ühine panus päädis ainulaadse ürituste sarjaga, kus meil kõigil oli võimalus võimendada meid huvitavaid teemasid ning avastada uute tehnoloogiate parimaid kasutuskogemusi.”


“Tõdesime, et erinevates riikides tegeletakse ehitussektoris samade kitsaskohtade ja probleemide lahendamisega, kaasates selleks erinevaid uusi tehnoloogiaid. Mõned neist lahendustest olid meile tuttavad, mõned mitte. Avastamist oli palju. Peamine kasu, mida WDBE-lt riigi või klastri vaates saime, oli tuntuse tõus, uued kontaktid ning võimalus tutvustada oma ideesid rahvusvahelisel tasandil,” lisas Metsal.


WDBE eelüritused


Kõik WDBE üritused ja nende pealkirjad ning ajad pole veel paigas. Kuid me tegime korraldusmeeskonnale ettepaneku, et soovime teha juunis seminari, mille teemaks on ruumitaju. Pealkirja sellele üritusele me alles mõtleme, kuid seminari sisuks on kvaliteetse linnaruumi või tehiskeskkonna planeerimine. Arutame, milliseid distsipliine ja erinevaid tehnoloogiaid saab kasutada sisendiks, loomiseks ja ka haldamiseks ning kuidas teha seda nii, et keskkond ei kannataks. 


Kuidas saavad klastri liikmed korralduses kaasa lüüa? 


Teemad ja eelüritused: pakkuda teemasid, mis seostuksid üldteemaga Unlocking urban supersensing. Kui liikmetel on plaanis korraldada WDBE üldteemaga haakuvaid üritusi, siis neid saab WDBE nime all vastastikku võimendada.


Esinejad: pakkuda häid esinejaid, keda tahaks ise kuulata ja ka teistele soovitada ning aidata nendega kontakti luua.


Kommunikatsioon ja promo: eelürituste ja põhiürituse kommunikatsiooni ja promo võimendamine läbi oma kontaktide ja kanalite.


Sponsorid: WDBE põhiüritus on plaanitud teha sellel aastal osalejatele kas täitsa tasuta või väikese tasu eest. Seega on suurem rõhk rahastuse leidmiseks sponsorluse kaudu. Selliste sponsorite leidmiseks on ka abi vaja.