ÜBN 4.0: uus tase Eesti ehitussektori digiarengus
21.05.2025

Maa- ja Ruumiamet on algatanud ühtsete BIM-nõuete (ÜBN) uue versiooni 4.0 arenduse, mille hanke võitis Digipark OÜ (Hendrik Park). Koostamine on juba alanud ja oodatakse sektori sisendit.
Projekti elluviimisse on kaasatud valdkonna juhtivad eksperdid, sealhulgas FlowBIM (professor Raido Puust) ja Tarcon OÜ (Taavi Liiv). Hendrik ja Raido kuuluvad ka Digitaalehituse klastri juhatusse. Tellija poolelt on kaasatud suurimad avaliku sektori tellijad.
ÜBN 4.0 valmib 2025. aasta sügiseks ning uuendab varasemad juhised, võttes arvesse tehnoloogilisi arenguid ja sektori praktilisi vajadusi ja kogemusi. Eesmärk on ühtlustada infovahetuse nõuete seadmine, parandada ehitusinfo kvaliteeti, soodustada mudelipõhiste protsesside kasutamist ning tugevdada seeläbi koostööd kogu ehitise elukaare vältel.
Maa- ja Ruumiameti sõnul on ÜBN 4.0 loomine oluline samm kinnisvarasektori digipöördes:
„Avalik sektor peab olema eestvedaja, pakkudes selgeid standardeid, mis aitavad osapooltel võtta kasutusele digitaalsed tööriistad. ÜBN 4.0 loob ühise digitaalse keele, mis parandab koostööd ja kiirendab menetlusi. See aitab muuta ehitusprotsessid läbipaistvamaks ja andmepõhisemaks ning suunata kogu sektorit innovatsiooni ja digitaalse arengu poole.“
Projekti vajalikkust kinnitavad ka praktilised kogemused – tänaste ÜBN nõuete põhjal on juba kahel korral piloteeritud BIM-põhist ehitusloa menetlust. Katsetused andsid väärtuslikku tagasisidet ja kinnitasid mudelipõhiste protsesside potentsiaali loamenetluse kiirendamisel ja lihtsustamisel.
Maa- ja Ruumiamet kutsub ÜBN 4.0 arendamise protsessis osalema kõiki osapooli – tellijad, projekteerijad, ehitajad, haldajad, materjalitootjaid, tarkvaraarendajad ja teised praktikud. Projekti infot, tööriistu ja tagasisidevõimalusi leiab Digitaalehituse klastri all tegutseva infohalduse töötoa raames loodud ÜBN arenduse teemalehelt. Seal saab tutvuda projekti edenemisega ning esitada ettepanekuid ja sisestada tagasisidet. Laiapõhjaline kaasatus on oluline, et tagada vastavus sektori praktilistele vajadustele.