Digitaalehituse klastri stipendiumikonkursi “Digiehituse tulvikutegija” võitis Elina Liiva

26.11.2020

Digitaalehituse klastri stipendiumikonkursi “Digiehituse tulvikutegija” võitis Elina Liiva Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonnas kaitstud magistritööga „Kompensatsiooniruum”. Töö juhtivaks teemaks oli ruumi sõbralikkus nii keskkonna kui inimese kontekstis ning kus autor tõi välja kuivõrd oluline on omada ehitatud keskkonnast head andmebaasi mõtestatud ja keskkonda säästvate otsuste tegemiseks.


Võitja kuulutati välja eile toimunud konverentsil Ehitus 2021+ “Kvaliteetne ruum.”


Sel aastal korraldas Digitaalehituse klaster esmakordselt stipendiumikonkursi „Digiehituse tulevikutegija”, mille eesmärgiks oli motiveerida üliõpilasi tegema uurimis- ja lõputöid digitaalsete vahendite rakendamiseks ehituse ja ruumiloomega seotud valdkondades. Stipendiumile said kandideerida Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikakõrgkooli, Tallinn Tehnikaülikooli ja Eesti Maaülikool üliõpilased.


Konkursile esitatud töid hindas ehitusvaldkonna tippspetsialistidest koosnev stipendiumikomisjon, kes leidis, et võitja töö keskendus ehitusvaldkonna väga olulistele probleemidele.


Digitaalehituse klastri juhatuse liige ja Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal: “Antud töös käsitles võitja ruumilisi “vigu”, mis on tekkinud erinevate seaduste ja kokkulepete kitsaskohtade tõttu. Erilist tähelepanu pälvis senise krundipõhise planeerimise asemele pakutud uus planeerimisstrateegia.“


Selle planeerimisstrateegia kohaselt peaks igal naabruskonnal olema oma infopank, milles oleks näha tegelik süsinikujalajälg iga seal elava inimese kohta. Antud jalajälg annaks ette reeglistiku naabruskonna arhitektuurseks planeerimiseks ning võimaldaks hinnata, kui palju hooneid piirkonnas renoveerida, kui palju jätta puutumata ning kui palju ehitada A-energiaklassiga uusi hooneid. Strateegiat võib võrrelda süsiniku kvootide vahetamisega naabruskonna skaalal. CO2e tonni inimese kohta on parameeter, millega elukeskkondade planeerimisel tuleks kõikjal arvestada ning mis peaks tuginema täpsetel numbritel ja arvutustel.


Elina Liiva magistritööga saab tutvuda siin.


Ka teised konkursile esitatud tööd olid tugevad ning käsitlesid järgmisi teemasid:



  • ehitusettevõtte organistasiooni mudelipõhine töövoog;

  • parameetrilise disaini kasutamise adapteeruvas ruumiloomes;

  • interkatiivsed akustilised seinamoodulid.


Digitaalehituse klastri poolt jagatava stipendiumi suurus on 1000 eurot ning seda antakse välja üks kord aastas.