Digitaalehituse klaster liitus LIFE IP BuildEST projektiga

26.05.2022

LIFE IP BuildEST ehk renoveerimismaraton on projekt, mille käigus uuendatakse ja viiakse ellu Eesti hoonete rekonstrueerimise pikaajalise strateegia eesmärke ning tegeletakse rohepöördega hoonete energiatõhususe ja kliimakindluse vaates. Projektiga on liitunud mitmeid ministeeriume, ülikoole, riigiasutusi, omavalitsusi, katusorganisatsioone ja erialaliite. Alates maist liitus sellega ka Digitaalehituse klaster.


Hoonete rekonstrueerimise pikaajaline vaade näeb ette, et aastaks 2050 on kogu Eesti hoonefond vähemalt energiamärgise klassi tasemel C. See aitab oluliselt kaasa ka kliimaeesmärkide täitmisele, sest hoonete kaudu emiteeritakse umbes pool kogu Eesti CO2 heitmest.


Projekti ambitsioonika eesmärgi saavutamine eeldab erinevate valdkondade omavahelist tihedat koostööd ja erinevate teemade omavahelist sidumist, et tõsta nii riigi kui ka hooneomanike suutlikkust toime tulla renoveerimisvajadusega. Eesmärgi saavutamiseks koos nii suure meeskonnaga on märgiline tähtsus läbipaistval koostööl ning uudsetel töömeetoditel.


Digitaalehituse klastri juhatuse esimees Tiit Hion: „Digitaalehituse klaster on ainus organisatsioon Eesti ehitussektoris, mis ühendab tegijaid üle kogu ehitise eluringi ühisesse arusaama ja partnerlusse. Klastri väärtused on ausus, austus, läbipaistvus, sõnapidamine, hoolivus, väärikus ja au. Me pingutame selle nimel, et Eesti ehitussektor muutuks läbipaistvamaks ning kaasaegsemaks. Liitusime LIFE IP BuildEST projektiga, sest ühiseid väärtuseid kandvad ja jagavad klastri liikmed saavad anda suure panuse projekti eesmärkide täideviimiseks ning sektori arendamiseks.“


„Samuti on klastris juba mõnda aega käinud koos CO2 töörühm, mille liikmed saavad nüüd panustada ka uue projekti tegevustesse,“ lisas Hion.


LIFE IP BuildEST erinevad tegevused:



  • hoonetega seonduva olukorra detailne kaardistamine, mõjude analüüsid, poliitikate välja töötamine, meetmete kujundamine;

  • uudsete tehniliste lahenduste väljatöötamine hoonete rekonstrueerimiseks;

  • piloteerimine erinevatel hoonetüüpidel ja uuenduslikel viisidel;

  • lahendused tagamaks ehitatud keskkonna vastupidavus muutuvale kliimale (nt tugevamad tuuled – koormused piiretele, rohkem sademeid – üleujutusrisk, jne);

  • lahendused  jäätmetekke minimeerimiseks Eesti renoveerimislaine käigus, samuti keskkonnateadlikuks renoveerimiseks, sh ringlusse materjalide suunamiseks;

  • nutilahenduste rakendamine ja digitaalsete tööriistade arendamine tõhustamaks pikaajalise rekonstrueerimisstrateegia rakendumist (e-ehituse platvorm – hoone logiraamat, renoveerimispass);

  • renoveerimise oluliste võtmerühmade suutlikkuse ja turu nõudluse suurendamine renoveerimise järele.


BuildEST projekt algas 2022. aastal ja kestab aastani 2028. See rakendub kolmes etapis 2-2,5 aastaste tsüklitena. Projekti kogueelarve on ca 16,3 miljonit eurot, millest Euroopa toetus on 9,5 miljonit. Seda rahastab Euroopa Kliima-, Infrastruktuuri- ja Keskkonnaagentuur (CINEA) LIFE IP (Integrated Projects) programmi kaudu, mis on mõeldud keskkonna- ja kliimameetmete projektidele.