Digiehituse tulevikutegija 2024 nominendid on selgunud!
21.11.2024
Digiehituse tulevikutegija konkursi nominendid on selgunud, preemia suuruses 1000€ võitja kuulutatakse välja 27. novembril pidulikul Ehitus2025+ auhinnagalal.
Seekord laekus konkursile 8 lõputööd, millest valis hindamiskomisjon välja kolm parimat. Hindamiskomisjoni kuulusid: Hendrik Park (Digitaalehituse klastri juhatus), Raido Puust (TalTech), Martti-Jaan Miljan (Eesti Maaülikool) ning Anti Hambrug (Tallinna Tehnikakõrgkool).
Digiehituse tulevikutegija nominendid on:
„Eesti korterelamute renoveerimise teadmuspõhine konfigureerimisekspertsüsteem (TeKES)“
Autor: Joosep Viik
Kool: Tallinna Tehnikaülikool
Juhendaja: PhD, Ergo Pikas
Eesti elamufondist moodustavad peamise osa tüüpsed paneel- ja kivikonstruktsiooniga korterelamud, mille renoveerimise tempo on palju aeglasem kui vaja. Joosepi Viigi magistritöö põhieesmärk oli luua lahendus, mis toetaks renoveerimise algatajaid tervikrenoveerimise käimalükkamisel. Töö raames pakuti välja konfigureerimisekspertsüsteem. See tekitas raamistiku, et luua renoveerimist toetav digitaalne tööriist. Kasutatakse ehitisregistri ja Maa-ameti teenuseid ja muid renoveerimisalaseid andmestikke. Kasutajad saavad simuleerida erinevaid renoveerimisstsenaariume, hinnata nende tehnilisi ja majanduslikke mõjusid ning koostada alusdokumentatsiooni projekteerimiseks ja ehitamiseks. Süsteem muudab keerulised tehnilised teadmised tavalisele inimesele lihtsasti kättesaadavaks.
„Hoone süsinikujalajälje arvutuse automatiseerimine mudelprojekteerimise platvormil Tekla Structures”
Autor: Hurmo Sammal
Kool: Tallinna Tehnikaülikool
Juhendaja: PhD, Ergo Pikas
Hurmo Sammali magistritöö uurib, kuidas ehitussektoris süsinikujalajälje hindamist ja arvutamist tõhusamaks muuta. Töö keskendub sellele, kuidas automatiseeritud lahendused aitavad projekteerijatel juba hoone kavandamise algfaasis arvestada keskkonnamõjude ja süsinikuheitmetega. Autor on loonud visuaalse programmeerimiskeele abil tööriista. See võimaldab automaatset süsinikujalajälje arvutamist Tekla Structures modeleerimisprogrammis. Töös tuuakse esile ka laiem kontekst, näiteks ehitusmaterjalide valik ja nende keskkonnamõjud. Autor kutsub üles edendama süsinikujalajälje arvutamise praktikaid, et toetada Eesti ehitussektori üleminekut keskkonnasõbralikumale suunale.
„Uued OpenBIM tehnoloogiad tellija informatsiooninõuete masinloetavaks haldamiseks“
Autor: Kärt Kürsa
Kool: Tallinna Tehnikakõrgkool
juhendaja: PhD, Ergo Pikas
Kärt Kürsa vaatleb oma lõputöös infohalduse standardiseeritud käsitlust just ehitustellija vaatepunktist. Ta kirjeldab erinevaid OpenBIM ning ISO-põhiseid töövoogusid, toob esile nende kokkupuutepunktid ja tutvustab nende olulisust tellija nõuete täitmisel. Töö praktilises osas on konkreetse näite varal kaardistatud Eestis rakendatavad nõuded. Lisaks on katsetatud erinevate tarkvaralahendustega nõuete esitamist ning vahetamist. Laiema perspektiivi annab tööle asjaolu, et üha suurenevate infohulkade töötlemisel ja vahetamisel muutub aina olulisemaks protsesside standardiseerimine ja automatiseerimine. Viimane aitab ka tõsta informatsiooni usaldusväärsust.