Seminari “Andmevoog ehituse elutsüklis” kokkuvõte

30.04.2020

Aprilli keskel toimus WDBE 2020 ehk World Summit on Digital Built Environment 2020 eel-veebiseminar “Andmevoog ehituse elutsüklis”. Seminari korraldas Digitaalehituse klaster koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga.


Covid-19 viiruse tõttu toimus seminar interneti vahendusel, mis võimaldas kaasata rahvusvahelist kuulajaskonda. Kokku jälgis seminari 275 huvilist ning kaugematest riikidest oli kuulajaid Nepalist, Brasiiliast, Belgiast, Norrast, Tšehhist. Enim oli osalejaid muidugi Eestist ja Soomest.


Andmete kasutus ehituses on teema, mis üle maailma ehitusvaldkonnaga seotud inimesi huvitab. On selge, et erinevaid kogutud andmeid hakatakse selles valdkonnas üha enam ja enam kasutama. Täna mõeldakse palju sellele, kuidas koguda ja kasutada ehitusprotsessis tekkivaid andmeid nii, et need aitaks tööd efektiivistada ja tõsta produktiivsust. Sellele küsimusele vastuste otsimisel seminaril keskendutigi.


Avakõne pidas Aalto Ülikooli ehitusvaldkonna professor Antti Peltokorpi ning tutvustas, millisel viisil ja eesmärgil on võimalik ehituses andmeid koguda. Näiteks, kui kasutada erinevaid andureid ja kaameraid saab nendega andmeid kogudes hinnata tööprotsesside edenemist, töötajate töövoo jälgimist, kontrollida, kas õiged inimesed ning vajalikud materjalid on määratud kohas või hoiatada töötajaid, kui nad satuvad ehitusplatsil ohtlikule alale. BIM mudelis saab näiteks andmete abil visualiseerida tööprotsesse ja parandada liikumistrajektoore. Võimalusi on palju ja veelgi.

Peltokorpi tõi ka huvitava näite, kuidas tööprotsesside pideva pildistamise abil katsetati ehitusvigade avastamist. Ehk siis piltide abil sai hiljem täpselt välja selgitada, millises ehitusfaasis vead tekkisid. Samuti rääkis ta katsetustest, kus materjalide transportimist jälgides ilmnes, et enne nende lõplikku paigaldamist tõsteti neid umbes 8 korda ringi. Seda teades saaks tööprotsesse efektiivistada ning produktiivsust tõsta, tuues materjalid tehasest otse õigesse kohta.


Antti Peltokorpi ettekandega saab tutvuda siin.


Seminaril käsitleti ka andmevoo juhtimist Tallinna Sadama D-terminali näitel. D-terminali rekonstrueerimine on väga mahukas projekt ning sellesse on kaasatud väga palju erinevaid osapooli. Tallinna Sadama jaoks on tegemist esimese pilootprojektiga, kus BIM andmesisu nõuded kehtestati nii projekteerijatele kui ka ehitajale, eesmärgiga neid andmeid hiljem ka hooldusprotsessis kasutada.


Tallinna Sadama arendusosakonna juht Hele-Mai Metsal: “Meie peaeesmärk oli koguda kõik andmed ühte põhivarade haldussüsteemi andmebaasi ja sellega lihtsustada kogu tööprotsessi ehitiste edasisel haldamisel. Põhivarade andmete digitaliseerimise tööga alustasime juba 2012. aastal. Andmeid sai kogutud erinevatelt andmekandjatelt ning enamik neist sisestati süsteemi käsitsi. See kogemus julgustas meid oma BIM nõuete väljatöötamiseks defineerima ehitise haldamiseks vajalikke andmeid täpsemalt. Nii saame uute ehitiste haldamiseks vajalikud andmed lihtsalt ja masinloetavalt haldussüsteemi üle tuua.”


“D-terminali rekonstrueerimine on olnud Tallinna Sadama jaoks esimene projekt, mis on koostatud projekteerijate ja ehitajate poolt BIM (Building Information Modelling) nõudeid järgides. BIM nõuete väljatöötamisel on lähtutud vajadusest kasutada hoone digitaalset kaksikut ka ehitusjärgses hoone halduses,” lisas Metsal.


Nordeconi arendusjuht Miina Karafin: “Projekti teostamisel on ilmnenud mitmeidki väljakutseid. Näiteks, töövõtjad pole veel harjunud, et teostusmudeli tolerantsidele vastavuse kontrollimiseks on vaja ehitusplatsil teostada pidevat teostatud tööde kontrolli. Või siis projekteerijate jaoks on uus ja harjumatu, et teostuse faasis on vaja teinekord projekti muuta. Uus oli ka see, et parema tulemuse saavutamiseks ning olukordade kaardistamiseks ja dokumenteerimiseks on töö käigus tulnud katsetada erinevaid meetodeid ning tehnoloogiaid.”


“D-terminali projekt on olnud vaieldamatult kõikidele projekti osapooltele üks oluline õppeprotsess. Kui mudelprojekteerimine ning ka mudelite kasutamine ehituses on üsna tavapärane, siis kõrgendatud infosisu ning teostusmudeli nõuded on kõik osapooled oma mugavustsoonist välja toonud. Kuna tellija soovib seda kõike hiljem ka hoone halduses kasutada, siis pingutus on olnud seda väärt,” lisas Karafin.


Veebiseminaril jagatud kogemusi saab ka järele vaadata. Vestluses osalesid Hele-Mai Metsal ja Riho Joala (Tallinna Sadam), Peter Haab (Sweco Projekt), Miina Karafin (Nordecon), Vaiko Veeleid (Hades Geodeesia), Anna Temmo (R-Konsult) ning Taavi Liiv (Tulitec). Vaata kogu vestlust siit.


Vaata ka D-terminali ehitusprotsessi tutvustavaid videoid.


Järgmised WDBE 2020 üritused

19.05 WWF Life EconomisE KIRA-challenge. Loe lisa.

16.06 veebikonverents “Integreeritud disain”. Loe lisa.