Millega tegeleb parameetrilise disaini töögrupp?

14.09.2020

Parameetrilise disaini töögrupp tegutseb Digitaalehituse klastri juures alates  2019. aasta oktoobrist.  Koos käiakse regulaarselt ning töögrupiga on seotud ligi 40 inimest.


Töögrupi eesmärk on kaardistada arhitektide ja inseneride igapäevatöös esinevaid rutiinseid töölõike ning leida neile skriptide näol automatiseeritud lahendusi. Eelkõige on töö seotud erialase – hoonete ja infra projekteerimise ja mudeldamisega seotud tarkvaradega.


Töörühma tegevus loodavate toodete näol on jagatud kuueks alamrühmaks, kus tegeletakse iga valdkonna spetsiifiliste teemadega süvitsi. Tavaliselt on korraga töös umbes kolm olulisemat tootearendust.


Tooted, millega töögrupp 2020. aasta sügishooajal tegeleb:


Üldised tooted (tooted, mis sobivad kõigile, st nii arhitektidele kui inseneridele)

1. RKAS andmesisu skript – toode, mis kontrollib mudelis andmesisu täituvust ja teeb seda kiiremini, kui see tavapäraste tarkvaradega võimalik on.

2. Korrustele kuuluvus – mudeltehniline toode tööprotsesside kiirendamiseks.

3. IFC teisendamine – eritarkvarade IFCde automaatne teisendamine lihtsustab tööd ehk automatiseerib tööd elementide ümbermudeldamisel IFC põhjal.


Arhitektide tooted

1. Avatäidete spetsifikatsioon – Revit tarkvaraga seotud probleemide lahendamine, sest selle teatud osad ei funktsioneeri piisavalt kiiresti.

2. Viimistluse mudeldamine – toode, mis automatiseerib viimistluse mudeldamist, et vastata viimastele mudeli nõuetele.

3. Hoone konfiguraator – toode, mis umbes 30 sisendparameetri alusel mudeldab automaatselt laohoone koos kõikide juurde kuuluvate elementidega (bürooblokid, aknad, seinapaneelid, katus jne). Selle toote eesmärgiks on kiirendada kooskõlastusprotsessi tellija ja teostaja vahel.


Konstruktorite tooted

1. Betoonkonstruktsioonid – mammutteema, mille alla kuulub umbes 10 alamtoodet. Üleüldiselt on tegemist betoonelementide mudeldamiseks mõeldud tootega, kus leitakse paremaid lahendusi täna olemasolevatele tarkvaradele.

2. Jooniste loomine – toode, mis kiirendab korrektse alusinfo jooniste seadistamist ja loomist.

3. Avade loomine – automatiseeritud tehnosüsteemide avade loomine konstruktsioonilistesse elementidesse (N: seinad, vahelaed). Seni on seda konstruktor käsitsi teinud.


Kütte, ventilatsiooni, jahutuse või tehnosüsteemide tooted

1. Põrandküte ja radiaatorid – lahendus, millega soovitakse kiirendada teatud seaduspärasuste alusel põrandakütte mudeldamist (vesi-elektriküte, radiaatorite mudeldamine).

2. Armatuurid – reeglipäraste klappide ja ventiilide (näiteks radiaatoril) mudeldamine, sõltuvalt süsteemide omapärast.

3. Koondmahutabelid – soovime kiirendada koondmahutabelite spetsifikatsioonide koostamist.


Vee ja kanalisatsiooni inseneride tooted

1. Sprinklerpead – vaja luua lahendus, kus toode mudeldab sprinklerpead reeglipäraselt, iseseisvalt ja vastavalt etteantud tingimustele mudelisse.

2. Isolatsioon –  torude isaolatsiooni mudeldamise automatiseerimine.

3. Püstikute sildistus – vormistustoode, millega soovitakse kiirendada ja automatiseerida vormistusprotsesse püstikute paigaldamiseks.


Infra tooted

1. Piirded – eesmärk saavutada kiirem lahendus piirete loomiseks põhitarkvaras Civil 3Ds.

2. Liiklusmärgid – see on mammutteema, mille esmane eesmärk on saada Civil 3D tarkvaras infotablood efektiivsemalt mudeldatud.

3. Teekattemärgistus –  3D teekattemärgistuste automatiseerimine. Telgjooned, piirdejooned, ülekäigurajad jne ja nende mudelisse viimine.


Mis toodetest edasi saab?


Paljud neist toodetest on katsetamisel, aga paljud on ka juba reaalselt projektides kasutusel. Näiteks viimistluse mudeldamine. Töö vilju saavad nautida töögrupi liikmed. Toodete autoriõigused saavad panustajad ja töövõtjad. Töövõtjal on õigus teatud tingimustel tooteid kõrvalistele isikutele ka edasi müüa.