Millega tegeleb materjalitootjate töötuba?

08.12.2020

Selgitusi jagab materjalitootjate töögrupi juht Martin Ojala Malmerkist.


Töögrupi peamisteks eesmärkideks on ehitusmaterjalitootjate aitamine digitaalsesse maailma ja nende ning teiste ehitus- ja kinnisvaraturgudel osalejate vahelise koostöö tõhusamaks (digitaalsemaks) muutmine.

Töögruppi kuulub umbes 5-6 aktiivset liiget ning töögrupp saab kokku üks kord kuus.


Töögrupi peamised tegemised


Ühtse materjalide andmebaasi loomise teemast on väljakujunenud ehitusmaterjalide andmete teenuse uuringu vajadus. Sellega me hetkel tegeleme ning loodame uuringu käivitada juba uuel aastal. Uuringu eesmärgiks on leida ehitussektorist (sh haldus- ja hooldustegevused) ehitusmaterjalidega seonduvaid digitaliseerimispotentsiaaliga kitsaskohti ning vormistada esialgne olukorra kaardistus nende lahendamiseks. Selleks uuritakse:



  • kes, kus, millal ja milliseid ehitusmaterjalidega seonduvaid andmeid vajavad ja millisel moel on materjalitootjad neid andmeid võimelised praegu pakkuma;

  • kuidas andmeid praegu kasutatakse ja kuidas kasutajad andmeid kasutada tahaksid;

  • millised on andmete kasutamise praktikad ja arengud maailmas.


Andmetest rääkides peame silmas materjalide parameetreid, omadusi, tugevusi, standarditele vastavusi, sertifikaate, värve, materjalide tähiseid, CO2 jalajälge jne. Teame, et neid nimetatud andmeid on kellelgi mingil ajahetkel vaja teada, kuid kuidas täpselt, sellest meil praegu ülevaade puudub. Loodame selle ülevaate uuringuga luua ja ootame, et tulemus saab olema piisavalt ulatuslikuks ja väärtuslikuks lähtematerjaliks uute andmeteenuste arendamisel.


Hetkel oleme kirjutanud uuringu jaoks lähteülesande ning otsime sellele rahastajaid. Uuringu hind on umbes 40 000 eurot, millest EAS maksab poole, aga klaster ja muud osapooled peavad leidma ülejäänud osa.


Teine suur  valdkond, millega tegeleme on materjalitootjate infoseminaride korraldamine. Need on tulemas ja lähiajal peaksid selguma ka konkreetsemad toimumise kuupäevad. Seminaridel tahame rääkida erinevate ehituse elukaares osalejate kogemusi ja soove seonduvalt ehitusmaterjalide andmetega. Seda selleks, et ehitusmaterjalide tootjad aduksid, kui vajalikud on materjalide digitaalsed andmed. Ehituse elukaarel on need järjest vajalikumad. Praegu materjalitootjad valdavalt ei mõista seda ja seetõttu on piisavate andmetega materjale vähe.

Järjest enam nõutakse ehitiste juures andmetega varustatud BIM mudeleid, kus on olemas ka materjalide andmed. Kui materjalitootjad ei suuda neid andmeid pakkuda, siis jäävad nad konkurentsist välja. Sellest lähtuvalt on infoseminarid väga vajalikud.