Klastri töögruppide tegemistest 2020. aastal

30.12.2020

Meie töögrupid on olnud väga aktiivsed. Siinkohal teeme väikese ülevaate, millega töögrupid sel aastal tegelesid, mis olid nende suuremad saavutused ja eesmärgid.


Andmete töögrupp/Kristel Uibo

Sel aastal tegevust alustanud andmete töögrupi eesmärgiks on leida ehitusvaldkonna andmetest (sh  BIM  andmetest) tulenevaid nutikaid  võimalusi. Töögrupis on teemaks ka CCI-EE (Ehituse ühtse klassifitseerimissüsteemi) rakendamine praktikas ning andmete standardiseerimine (kui masinloetavuse eeldus). Kaalumisel on koolitus ISO 19650 / sidusstandardite käsitlemisest ning otsitakse võimalust kaasata klastri tegemistesse IKT klaster.


Töötoa all tegutseb PowerBI pilootprojekt, mille esimene etapp toimus suvel ja selle käigus uuriti BIM mudeli andmete analüüsiks kättesaadavust, nende seostamist muu ehitusinfoga ning tähendust looval moel visualiseerimiseks. Projekti teises etapis jätkatakse mudeliandmete analüüsiga ning otsitakse ehitusinfo olulisi näidikuid (KPI). Kavas on uurida ka ehitussektorile oluliste avaandmete kättesaadavust ja analüüsitavust nagu näiteks ehitusvaldkonna riigihangete andmed ja EMTA andmete alusel tehtud majandustulemuste võrdlus. EMTA rakenduse esimest versiooni saab vaadata siit: https://bit.ly/3aTX83O


Oktoobris toimus töötoa ideekorje seminar, mille tulemusel leiti enim huvipakkuvad olevat ideed, mis EHR avaandmete alusel pakuks prognoosivõimalust ehitusturul osalejatele ja koondaksid ehitiste ekspluatatsiooni andmeid, võimaldades nende alusel tagasisidet ehitajatele/arendajatele/tootjatele. Samuti tunti huvi digital twin lahenduste vastu ning ka lahenduste vastu, mis automatiseeriks mudeliandmete põhjal erinevate dokumentide (lepingud, hankedokumendid jne) koostamist. Nimetatud ideede edasiarendusega jätkatakse järgmisel aastal ning kõik huvilised on teretulnud.


BIM töögrupp/Miina Karafin

Lõppev aasta on BIM töörühma jaoks keerelnud peamiselt ümber mudelipõhise eelarvestamise ja mahuarvutuse temaatika. Aasta alguses jagasid praktikud oma kogemusi ning ühiselt jõuti järeldusele, et eelarvestamise potentsiaal mudelist taandub mudeli kvaliteedile, IFC ekspordile ning oskusele mudelit enne töö tegemist analüüsida. Et võrrelda erinevaid võimalikke tarkvarasid ning paika panna parima praktika, siis viidi suvel läbi iseseisva tööna häckaton, kus võeti ette Tabasalu gümnaasiumi mudelid ning erinevate tarkvarade abil võeti mudelist mahud. Tulemus vormistati ühtseks dokumendiks, tuues välja nii konkreetse mudeli kui tarkvarade puudused ja parima praktika. Aasta lõpp on kujunenud etalonmudeli hanke ning RKAS BIM nõuete uuendamise tagasisidestamiseks.


InfraBIM/Kaisa Saarva

InfraBIM töörühma üks suurimaid saavutusi sel aastal oli InfraBIM andmesisu nõuete/tabeli loomine, mida saab kasutada infomudelite koostamisel. Hoonete vaates oli selline tabel juba varem olemas (Riigi Kinnisvara andmesisu nõuded), kuid muus osas see puudus. See tabel arvatakse uuel aastal ka üleüldiste BIM nõuete koosseisu, mille arendajaks on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.


Kommunikatsioon- ja kultuur/Andres Ojari

Lõppev aasta oli täis üllatusi, katkestusi, kuid pakkus seeläbi ka palju uut ja põnevat kommunikatsiooni ja kultuuri töörühmale. Palju proovitud ja kännu taga kinni olnud uued moodsad suhtlus-  ja kommunikatsioonivahendid said tänu ootamatule isolatsioonile uskumatult kiirelt loomuomaseks.

See on aidanud meil kõigil palju hõlpsamalt olla kontaktis teineteisega, hüpata ühest töötoast teise, sõltumata oma füüslisest asukohast!


Mööduva aasta suursündmuseks oli muidugi klastri osalemine rahvusvahelise suurürituse WDBE 2020 organiseerimises ja korraldamises. Selle ürituse kaaskorraldamine andis klastrile uued sõbrad rahvusvahelises võrgustikus ning tegi lahti nii mõnedki põnevad uksed!


Laua taha kogunesid kõikide ehitussektoriga seotud kõrgkoolide esindajad, et arutada tihedamat koostööd klastriga. Kuidas on võimalik teadussiire ehitussektoris? See küsimus viib meid üheskoos uude aastasse – töörühm ootab teilt kõigilt sisukat kaasarääkimist!


2020 sündis uus traditsioon – ülikoolide ülene lõputööpreemia. Üheskoos kõrgkoolidega tunnustasime värskelt lõpetanud noore tulevikutegija arhitekti Helena Liiva magistritööd, mis pakkus uusi ja innovaatilisi lahendusi ruumiloomes ja ehituses laiemalt. Auhind anti üle “Ehitus 2021+” suurüritusel.


Kõiki tänase aasta üritusi kaunistas ka meie uus logo. Kutsun meid kõiki seda kasutama!


Koostöö riigiga ja IPT/Tiit Hion

Töögrupis on toimunud tavapärane infovahetus. Valminud on klastri ettevõtmiste raames IKT 29 projekti tulem – AST etalonmudelid, mis on loetavad loodava EHR rakenduses.

Lisaks arutletakse teemal, kuidas saaks klaster panustada 2021. aasta alguses ametlikult avalikuks tehtava Ehituse pika vaate eesmärkide täitmisse.

Vastavalt klastri koosolekul otsustatule peame nõu, kuidas turul propageerida IPT hankeid.

leiame, et IPT teema tuleks viia kokku Ehituse oika vaatega (eesmärk E3) ning panna paika konkreetsed sammud, sh:



  • mõõdikud

  • regulatsioonide muudatused

  • motiveerimise võimalused

  • tegevuskava jaan-aug 2021 ja pikem plaan

  • kevadel juhtkondade tasemel kohtumise korraldamine Soome ja Eesti tellijate vahel (nt. Maanteeamet, RKAS, Tallinna linn, Tallinna Sadam)


Töögrupis on võetud arutlusele uus planeeringutega seonduv teema. Klastris pole see temaatika seni vaatluse all olnud. Tegemist on siiski ehituse elukaarel äärmiselt olulise lõiguga, millel on väga suur mõju elukeskkonnale ja kuna ettevalmistamisel on uue regulatsiooni kehtestamine, siis leiti, et ka see on oluline avaliku sektori ja erasektori kokkupuutepunkt ja sellega tuleb tegeleda.


Materjalitootjad/Martin Ojala

Ühtse materjalide andmebaasi loomise teemast on väljakujunenud ehitusmaterjalide andmete teenuse uuringu vajadus. Sellega me hetkel tegeleme ning loodame uuringu käivitada juba uuel aastal. Uuringu eesmärgiks on leida ehitussektorist (sh haldus- ja hooldustegevused) ehitusmaterjalidega seonduvaid digitaliseerimispotentsiaaliga kitsaskohti ning vormistada esialgne olukorra kaardistus nende lahendamiseks.


Teine suur  valdkond, millega tegeleme on materjalitootjate infoseminaride korraldamine. Need on tulemas ja lähiajal peaksid selguma ka konkreetsemad toimumise kuupäevad.


Parameetriline disain/Mihkel Kaesveld

Oleme terve aasta jooksul tegelenud toodete arendusega viies valdkonnas. Toon järgmisena välja valminud tooted:



Üldised tooted (tooted, mis sobivad kõigile, st nii arhitektidele kui inseneridele)


1. RKAS andmesisu skript – toode, mis kontrollib mudelis andmesisu täituvust ja teeb seda kiiremini, kui see tavapäraste tarkvaradega võimalik on.

2. Korrustele kuuluvus – mudeltehniline toode tööprotsesside kiirendamiseks.


Arhitektide tooted

2. Viimistluse mudeldamine – toode, mis automatiseerib viimistluse mudeldamist, et vastata viimastele mudeli nõuetele.

3. Hoone konfiguraator – toode, mis umbes 30 sisendparameetri alusel mudeldab automaatselt laohoone koos kõikide juurde kuuluvate elementidega (bürooblokid, aknad, seinapaneelid, katus jne). Selle toote eesmärgiks on kiirendada kooskõlastusprotsessi tellija ja teostaja vahel.


Kütte, ventilatsiooni, jahutuse või tehnosüsteemide tooted

1. Põrandküte ja radiaatorid – lahendus, millega soovitakse kiirendada teatud seaduspärasuste alusel põrandakütte mudeldamist (vesi-elektriküte, radiaatorite mudeldamine).

2. Armatuurid – reeglipäraste klappide ja ventiilide (näiteks radiaatoril) mudeldamine, sõltuvalt süsteemide omapärast.

3. Koondmahutabelid – soovime kiirendada koondmahutabelite spetsifikatsioonide koostamist.


Vee ja kanalisatsiooni inseneride tooted

2. Isolatsioon –  torude isaolatsiooni mudeldamise automatiseerimine.

3. Püstikute sildistus – vormistustoode, millega soovitakse kiirendada ja automatiseerida vormistusprotsesse püstikute paigaldamiseks.


Infra tooted

1. Piirded – eesmärk saavutada kiirem lahendus piirete loomiseks põhitarkvaras Civil 3Ds.